Plávanie pre začiatočníkov

Plávanie je skvelá forma všestranného cvičenia. Je ideálne, ak chcete byť viac aktívny a zostať zdravý, bez ohľadu na vek alebo schopnosti. Pravidelné plávanie môže znížiť riziko vzniku chronických ochorení, ako sú srdcové choroby, diabetes 2. typu a mŕtvica. Plávanie vám tiež môže zvýšiť náladu a pomáhať udržať váhu pod kontrolou. Plávanie je celoživotná zručnosť, ktorá vám môže zachrániť život. Ak neviete plávať, tak máme pre vás dobrú správu, nikdy nie je neskoro sa to naučiť. Väčšina plavární ponúka kurzy pre rôzne skupiny alebo podľa schopností, napr. kurzy len pre ženy, pre triedy, rodičov s batoľatami, poprípade lekcie pre rôzne vekové skupiny. Tento článok je napísaný tak, aby plávanie bolo pre vás zábavné a bezpečné a je určený pre začiatočníkov všetkých vekových kategórií, aby ich povzbudil a udržal pri plávaní.

Skôr ako začnete

Pre väčšinu ľudí, je plávanie bezpečná a účinná forma cvičenia. Ak máte obavy ohľadom vášho súčasného zdravotného stavu, navštívte svojho lekára predtým, než začnete s plávaním. Nebojte sa, ak mávate strach z vody alebo paniku, že nedosiahnete na dno s rovnými nohami. Výuka pre začiatočníkov je zameraná na budovanie dôvery vo vode.

Všetko čo potrebujete sú plávky. Uistite sa, že plavky sú pre vás pohodlné a dobre vám sedia na tele. Odporúčame aj plavecké okuliare, aby sa zabránilo páleniu očí spôsobené chlórom vo vode a aby ste videli, kam pod vodou plávate.

Začíname

Najlepšie miesto, kde začať, je v miestnom bazéne. Tu nájdete informácie o triedach pre rôzne vekové skupiny a úrovne, časoch kedy sa kurzy vyučujú a samozrejme ceny. Ak si nie ste istí, či začať s výučbou, opýtajte sa, či môžete sledovať tréning poprípade dva tréningy, aby ste získali lepšiu predstavu, či je to pre vás, alebo požiadajte, aby ste mohli hovoriť s jedným z učiteľov.

Hocijaké zlepšenie, ktoré v danej dobe dosiahnete, je dobré. Aj malé zmeny môžu mať veľký vplyv na vaše zdravie, a budete sa cítiť skvele.

Zostaňte motivovaný

Nech je to zvyk
Skúste si vyčleniť čas, aby ste každý týždeň mohli chodiť do bazéna, či už pred alebo po práci alebo cez víkendy. Napíšte si to do denníka, aby sa to stalo trvalou súčasťou týždenného plánu. Zvážte zakúpenie ročnej predplatnej permanentky. To vám pomôže ušetriť peniaze a povzbudí vás to, aby ste chodili plávať častejšie.

Vezmite deti
Plávanie je skvelý spôsob pre rodiny, ako sa trošku rozhýbať a zároveň sa baviť spoločne s deťmi. Existuje veľa vecí, ktoré môžete robiť s deťmi aby to bolo pre nich zaujímavé, napr. pohmkávať skladby pod vodou, hrať sa na zrkadlový obraz – budete opakovať pohyby pod vodou, hrať sa naháňačku, jeden naháňa, keď niekoho chytí ten musí ostať stáť na mieste, pokiaľ ho niekto nevyslobodí dotykom na plece. Hra končí keď naháňajúci pochytá všetkých, atď.

Plávať s kamarátom
Lepšie sa chodí plávať s niekým, ako chodiť sám. Kamarát by mal mať rovnaké schopnosti ako vy. Budete sa navzájom povzbudzovať, ak sa niekomu z vás nebude chcieť ísť na plaváreň Tiež nebudete chcieť aby váš partner prestal s plávaním a preto budete chodiť plávať ďalej a bude vás to motivovať.

Striedajte aktivity
Bazén je skvelé ihrisko a úžasná telocvičňa, a to aj pre neplavcov, s aktivitami, ako je napríklad Aquafit (určite to poznáte z dovoleniek, keď sa precvičuje fitnes vo vode). Ak sa budete učiť plávať, budete postupne spoznávať úplne nový svet vodných aktivít či už v bazéne alebo pri ňom.

Vstúpte do klubu
Ak máte radi plávanie a chcete sa viac zapájať do plaveckých aktivít, zvážte vstup do klubu. Kluby sú skvelý spôsob, ako nájsť nových priateľov, zlepšiť plávanie a motivujú vás pravidelne cvičiť.

14.8.2013

GALÉRIA:

DISKUSIA:

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý.