Cvičenie na BOSU

BOSU (Balance Trainer) je jedna z viacerých zaujímavých cvičebných nástrojov, ktorý sa v poslednej dobe objavil vo svete fitnesu. Prečo? Pretože sa dá použiť na rôzne aktivity, popri ktorých pracujeme na vytrvalosti, sile, rovnováhe a stabilite. Na jednej strane je mäkká stláčajúca sa polguľa a na druhej tvrdá rovná plocha, ktorá nám umožňuje používať BOSU mnohými jedinečnými spôsobmi.

Čo je to?

BOSU je ako fit lopta, z ktorej odrežete polovicu a na spodnú stranu pridáte tvrdú. Polguľa hore sa dá použiť pre kardio cvičenia, posilňovanie spodnej časti tela alebo svalov telesného jadra. Keď ju obrátite naopak, môžete použiť tvrdú plochu na posilňovanie hornej časti tela ako kliky, ďalšie posilňovanie svalov telesného jadra ako je napr. planks (doska). Možnosti sú nekonečné. Niektoré z nich si uvedieme:

  • Kardio - Použite BOSU na krátke aktívne kardio, ako sú poskoky, skoky, kroky (ako kráčanie hore a dole po schodoch), preskoky, výpady, atď. Môžete ju tiež použiť ako podstavec pre choreografický tréning.
  • Silový tréning - Pridá úplne novú dimenziu pre vaše drepy, výpady, mŕtvy ťah, a kliky. Takisto sa dá použiť ako posilňovacia lavica, ktorá vám sťaží tréning tým, že budete musieť pri cvičení udržovať rovnováhu.
  • Flexibilita - Stojte alebo kľačte na kupole počas tradičného strečingu, čím pridáte cvičeniu úplne iný rozmer.
  • Športová kondícia - Použite ju na športové cvičenie, ako je skákanie alebo plyometrické cviky na zvýšenie vášho výkonu a obratnosti.
  • Svaly telesného jadra - posilňovanie brušného svalstva a spodnej časti chrbta so zameraním na svaly telesného jadra

Čo to robí ?

Cvičenie na BOSU si vyžaduje udržiavanie vášho ťažiska na ploche, ktorá sa neustále mení. Len jednoduché státie na nej je náročné, pretože tým ako sa vaše telo pohybuje, vás to posúva mimo vašu rovnováhu.

Používaním BOSU môžete prispieť k zlepšeniu nasledovných oblastí:

  • Vzhľadom k tomu, že BOSU nie je nikdy stabilná, tak neustále musíte zapájať malé balančné svaly v hornej aj dolnej časti tela, aby ste sa udržali na mieste.
  • Kinestetický zmysel- toto je pomenovanie pre uvedomenie si pozície vášho tela v danom okamihu. S vekom sa tento zmysel znižuje. BOSU vám pomôže uvedomiť si, ako sa vaše telo pohybuje a posilní prepojenie mysle a tela.
  • Propriocepcie - Toto pomenovanie popisuje, ako vaše telo reaguje na vonkajšie sily, aby vaše kĺby boli v správnej polohe. Keď sa postavíte na BOSU, všetky vaše svaly sú nútené sa napnúť , aby vaše kĺby boli v správnej polohe. To nám umožňuje vykonávať bežné činnosti jednoduchšie.

Najlepšia vec ohľadom BOSU je, že okrem svojej univerzálnosti vám spestrí váš obvyklý tréning.

9.7.2013

GALÉRIA:

DISKUSIA:

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý.